E-motywacje - spotkanie trzecie

W luzińskiej bibliotece odbyło się kolejne wirtualne spotkanie w ramach akcji E-motywacja zorganizowane przez Fundację Orange. Celem projektu jest aktywizacja i wspieranie osób starszych w rozwoju osobistym i społecznym. W spotkaniu wzięło udział kilka osób, tym razem gościem interaktywnego spotkania była Krystyna Kofta - pisarka, malarka, osoba o wielu pasjach.

Pytania znanej pisarce zadawano w studio, natomiast osoby uczestniczące w wirtualnym spotkaniu miały możliwość zapytać o coś drogą mailową. Pani Krystyna, jak zwykle elegancka, mówiła o swoim życiu pasjach i o tym jak była wychowywana, a także jak małymi krokami można dojść do wielkich sukcesów.

Sukces – to brzmi dumnie! I przywodzi na myśl spektakularne odkrycia naukowe i głośno komentowane zdobywanie szczytów - ale sukces dla każdego ma inny wymiar. Celem spotkania było pokazanie, że szczytem może być przecież odłożenie swoich ograniczeń na bok i zapisanie się na wymarzony kurs tańca czy spotkanie z innymi ludźmi i wzajemna wymiana doświadczeń. Sukces to także nie tylko widziany przez nas efekt końcowy, ale droga, która nierzadko jest ważniejsza niż zdobycie ,,wierzchołka góry”.

Krótka nota biograficzna

Krystyna Kofta urodziła się 23 grudnia 1942 roku w Poznaniu, gdzie ukończyła liceum plastyczne. Następnie przez rok studiowała w Toruniu malarstwo. Jest absolwentką filologii polskiej na poznańskim Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.

Debiutowała na łamach „Kultury” opowiadaniem Lustro (1976). Od tego czasu słynie jako autorka powieści: Wizjer (1978), Wióry (1980, wydanie zmienione W.A.B. 2006), Pawilon małych drapieżców (1988), Ciało niczyje (1988), jak również zbioru opowiadań Człowiek, który nie umarł (1990). W 1992 roku radziła kobietom Jak zdobyć, utrzymać i porzucić mężczyznę. Wraz z Małgorzatą Domagalik napisała Harpie, piranie i anioły (W.A.B. 1997). W roku 1998 W.A.B. wydało Złodziejkę pamięci, a 3 lata później Krótką historię Iwony Tramp (W.A.B. 2001) - pierwszą polską powieść internetową. W międzyczasie wydała także książkę Wychowanie seksualne dla klasy wyższej, średniej i niższej (W.A.B. 2000) z rysunkami Andrzeja Czeczota.

W 2003 roku nakładem W.A.B. ukazała się najbardziej osobista z jej książek: Lewa, wspomnienie prawej. Z dziennika (wyróżniona podczas 12. Wrocławskich Promocji Dobrych Książek). Na jej podstawie powstał monodram w reżyserii Tomasza Obary, wystawiany przez Teatr im. Wilama Horzycy z Toruniu. Kofta napisała też Monografię grzechów. Z dziennika 1978–1989 (W.A.B. 2006).

Z powodzeniem tworzy wiele scenariuszy filmowych, książek publicystycznych i dramatów. Wśród tych ostatnich na uwagę zasługuje jej dramat Pępowina, który ukazał się w zbiorze Eastern Promise. Seven Plays from Central and Eastern Europe (1999). Za słuchowisko radiowe Stare wiedźmy otrzymała Grand Prix na Festiwalu „Dwa Teatry” 2007. W tym samym roku we Frankfurcie nad Odrą odbyła się premiera jej sztuki Salon profesora Mefisto. Jako felietonistka współpracuje z czasopismami „Twój Styl” i „Nowe Książki”. Maluje, rysuje i pasjonuje się polityką.