„Krasnoludki nie przyjdą” - DKK dla Dorosłych

Pierwsze po Nowym Roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w luzińskiej bibliotece odbyło się 22 stycznia 2016 roku. Omówiona została wówczas książka wielokrotnie nagradzanej izraelskiej pisarski Sary Shilo, od której nie sposób się ustrzec. „Krasnoludki nie przyjdą” to historia jednocześnie odrębna i uniwersalna, przewrotna i prosta. W rodzinie owdowiałej matki i jej sześciorga dzieci zamieszkało na dobre kłamstwo, które wzrastało równolegle z dorastaniem najmłodszych bliźniąt (narodzonych w siedem miesięcy po śmierci swojego ojca). Stajemy w obliczu konieczności rozpadu tego kłamstwa, które rozsadza od wewnątrz każdego z bohaterów powieści – niczym bomby spadające na kolejne budynki izraelskich miasteczek i wsi.

Tytułowe krasnoludki, magia, Los czy też Bóg, nie pojawią się, żeby uzdrowić sytuację. Tę można naprawić tylko poprzez opowieść pełną emocji, ale również – może właśnie poprzez emocje – pełną prawdy.

Siła tej prozy tkwi właśnie w opowieści, a konkretnie: w jej języku. To język odrębny, silny, nieupodabniający się do niczyjego innego, a jednocześnie – niebywale uniwersalny, docierający do trzewi odbiorcy. Mimo bezpośredniości przekazu nie ma w nim ani krzty banału; język ten pokazuje, jak w obliczu indywidualnej tragedii ludzie tworzą własną narrację z pogranicza jawy i snu, marzeń oraz bolesnej rzeczywistości. Przekład Agnieszki Podpory wzmacnia jeszcze potoczystość i przejrzystość stylu powieści. „Krasnoludki nie przyjdą” Sary Shilo udowadniają, że staroświecko pojmowana literatura – ta jako opowieść, środek uśmierzający ból istnienia, i ta jako sposób na poszukiwanie prawdy – nadal istnieje, ma się doskonale, a nawet: na długo pozostanie w pamięci.

Serdecznie zapraszamy na następne spotkanie, które odbędzie się 19 lutego 2016  r.

Moderator DKK
                                                                                 Aneta Berlak