TYDZIEŃ BIBLIOTEK - zakończenie

Już dobiegł końca TYDZIEŃ BIBLIOTEK realizowany w Gminnej Bibliotece Publicznej im. L. Roppla w Luzinie. W tym roku mieliśmy bogaty repertuar imprez kulturalno-popularyzatorskich dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Pierwszą atrakcją była wizyta bibliotekarzy z Czech, Słowacji, Serbii i Wejherowa. Goście mieli okazję poznać historię i zasady funkcjonowania naszej biblioteki. Dowiedzieli się jakie są realizowane projekty skierowane do czytelników. Zaznajomili się także z najstarszą historią gminy udokumentowaną w licznych drukach zwartych i periodykach oraz eksponatami pochodzącymi z wykopalisk archeologicznych.  Później goście udali się do regionalnego muzeum i Gminnego Ośrodka Kultury.

Następny dzień, to interesujące spotkanie z prof. Piotrem Niwińskiem, na którym przedstawił postać mjr Zygmunta Szendzielarza, pseud. „Łupaszka”. W oparciu o dokumenty zebrane w archiwach polskich i zagranicznych prelegent przedstawił działalność „Łupaszki” na Pomorzu (po roku 1945). Spotkanie trwało ponad trzy godziny, a jego uczestnicy zadawali wiele pytań i dyskutowali miedzy sobą, by wyjaśnić problem „Czy mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” był bohaterem czy osobą kontrowersyjną.

Przez cały tydzień młodzież gimnazjalna (210 osób) i mieszkańcy Luzina mieli okazję do oglądania  wystawy „Niegasnące” – portrety kobiet, którą udostępnił Ośrodek Karta w Warszawie. W czasie zwiedzania bibliotekarze opowiadali krótką historię każdej fotografii.

Dla dzieci również  było dużo atrakcji, odbywały się lekcje z przysposobienia bibliotecznego i tematyczne poparte prezentacjami multimedialnymi. Najciekawsze były spotkania ze „Światem bajek i baśni” oraz „Skarby wiedzy zgromadzone w bibliotece – jak z nich korzystać?”

Natomiast dla bardziej wyrafinowanych odbiorców odbył się koncert pt. „Nieśmiertelna muzyka Chopina” -  to pierwszy lecz nie ostatni tego typu koncert w Luzinie. Kompozycje Chopina na pianinie koncertowym wykonywali Piotr Jędrzejczak i Julianna Kotłowska. Śpiewak Mateusz Milewczyk  obdarzony niebiańsko pięknym męskim barytonem  zaprezentował kilka pieśni przy akompaniamencie w/w wirtuozów. Słowną oprawą koncertu zajęła się Izabella Klebańska z Krakowa, wspaniały muzyk, skrzypaczka i autorka książek dla dzieci o tematyce muzycznej. Dla uczestników tego koncertu było to niemałe przeżycie artystyczne poruszające poczucie estetyki piękna zaklętych obrazów w nieśmiertelnych kompozycjach Fryderyka Chopina.

Ostatni dzień Tygodnia Bibliotek zarezerwowany był na warsztaty tańców narodowych z okresu baroku i romantyzmu. Spotkanie prowadziła Izabella Klebańska według własnej książki zatytułowanej „ Jak tańczono przed wiekami, czyli taniec z figurami”. Autorka w pięknej balowej sukni przybliżyła dzieciom historię tańca, pokazała jak tańczono dawniej w różnych krajach, a na zakończenie nauczyła kilku figur stosowanych przed wiekami.

W tym roku już zakończyliśmy realizację programu Tygodnia Bibliotek, teraz nabieramy sił do następnego roku, mamy nadzieję, że będzie jeszcze bardziej owocny w różne ciekawe pomysły. Do zobaczenia za rok.