Kącik dzieci

 

Zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebooku: https://www.facebook.com/Gminna-Biblioteka-Publiczna-122637297822077/

Użytkowników:
3
Artykułów:
675
Odsłon artykułów:
647372

Tydzień Bibliotek już za nami...

PLAKAT1   W dniach 8-15 maja Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, we współpracy z bibliotekami, samorządami, mediami realizowało obchody Tygodnia Biblioteka 2017. Była to już XIV edycja ogólnopolskiego programu promocji czytelnictwa, bibliotek, zawodu bibliotekarza. Hasło tegorocznej edycji „Biblioteka? Oczywiście!” podkreślało, jak szybko biblioteki zmieniają swoje oblicze i zadania.

 W Gminnej Bibliotece Publicznej im. Leona Roppla również zakończyły się obchody Tygodnia Bibliotek. Na czytelników czekało wiele imprez, atrakcji i zajęć czytelniczych. Tegoroczne propozycje kierowane były do wszystkich, od maluchów po seniorów. lego 9V17 9

     We wtorek 9 maja odbył się otwarty pokaz robotów zbudowanych przez dzieci z bibliotecznego Klubu Kodera GoPro. Goście mogli przyjść obejrzeć zaprezentowane maszyny - robotycznego szczeniaczka i kąśliwego Znapa. Klubowicze mieli szansę pochwalić się swoimi dokonaniami i pokazać widzom, czym zajmują się na warsztatach. Furorę zrobił, lego 9V17 7wśród młodszych widzów, zbudowany szczeniaczek, który chrupaniem swojej kostki podbił serca maluchów i ich rodziców. Zainteresowani nowymi technikami goście, mogli porozmawiać z prowadzącym i zadawać pytania. Widzowie byli wręcz zszokowani, co potrafią młodzi adepci.

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek to dobry pretekst, by odwiedzić bibliotekę. Wiedzą już o tym najmłodsi czytelnicy z Przedszkola Zobi w Kębłowie. Wspólnie sprawdziliśmy, czy w bibliotece można czytać na leżąco, pomiędzy regałami poszukiwaliśmy Małego Turlututu, a na koniec wspólnie stworzyliśmy groźne Gryzmołstwory.

          Zpbizobi

   Przez cały tydzień w czytelni prezentowaliśmy powarsztatową wystawę ikon kanonicznych „Ikona - dzieło tradycji, modlitwy i medytacji”, napisanych przez członkinie Stowarzyszenia Twórców Sztuki i Rękodzieła Artystycznego „Kunszt” z Redy. Wykonane prace, to obrazy sakralne, historia ikon sięga czasów kultury bizantyńskiej, wyobrażającyIkony 3 postacie świętych, sceny z ich życia, sceny biblijne lub liturgiczno-symboliczne, charakterystyczny dla chrześcijańskich Kościołów wschodnich, w tym prawosławnego i Barłomino ikonygreckokatolickiego. Wystawę oglądało dużo osób m.in. młodzież ze Szkoły Podstawowej w Barłominie. Lekcja biblioteczna okazała się doskonałym punktem wyjścia do rozmowy na temat sztuki sakralnej, jaką było ikonopisanie. Młodzi ludzie dowiedzieli się jak powstają ikony, i jakich używa się do ich tworzenia materiałów, jakie dominują w nich kolory, w końcu jak czytać te przepełnione symboliką obrazy. Wystawę zakończyliśmy w piątkowy wieczór bardzo uroczyście. Amatorzy sztuki mieli okazję poznać niezwykłe autorki wystawianych prac i porozmawiać o przebiegu warsztatów ikonopisania. Prowadzącą spotkania była Aleksandra Szwarc - członkini Stowarzyszenia „Kunszt”. Wprowadziła zgromadzonych gości w istotę tworzenia ikon. Jak sama mówiła, jest to proces wieloetapowy i bardzo czasochłonny, wymagający od artysty skupienia i niezwykłej cierpliwości. W efekcie warsztatów powstało prawie 50 ikon, które mogliśmy podziwiać w luzińskiej bibliotece. 

                    Ikony wystawaIkony2

     Kolejny dzień to projekcja filmu luzińskiego Regionalnego Teatru Dramatycznego „Kaszëbsczé wieselé”. Nakręcony film był zwieńczeniem nagrań do produkcji filmowej nt.wesele3 wesele4obrzędu kaszubskiego wesela stworzonego w ramach projektu realizowanego z dotacji Ministerstra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pt. „Wesele na Kaszubach – digitalizacja i odtworzenie obrzędu". Głównymi partnerami w ekranizacji kaszubskiego zwyczaju byli Regionalny Teatr Dramatyczny z Luzina oraz Muzeum-Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich.

     Nie zabrakło również atrakcji dla osób lubiących poezję, i w czwartek 11 maja odbyła się promocja tomiku poezji Darii Węsierskiej pt. „Sonety spotkanie sonetykaszubskie”. Słowo wstępne oraz historię sonetów przedstawił prof. dr hab. Tadeusz Linkner. Natomiast moderatorem spotkania był Damian Domański, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Morzeszczynie,  jedna z Osobowości Roku 2016 Pomorza. Autorka w swoich sonetach otworzyła przed czytelnikami magię Kaszub, spotkanie sonety2malując barwne, tętniące życiem obrazy ludzi i miejsc. W swoich sonetach ożywia mity, przywołuje ducha ludowych obrzędów, roztacza magię symboli ukrytych w pozornie zwyczajnych, codziennych zdarzeniach. Organizatorami promocji książki była Gminna Biblioteka Publiczna w Luzinie, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz Wydawnictwo Imprint Media.

Tydzień bibliotek zakończyliśmy fotograficznie, zaprosiliśmy rodziny do udziału w zdjęciowej sesji z książką w tle.

IMG 8274     TeIMG 8110goroczne obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek po raz kolejny zgromadziła wielu sympatyków biblioteki. Hasło przewodnie dało bibliotekarzom możliwość zaprezentowania tych cech, które sprawiają, że biblioteka ze swoją ofertą jest w nauce, kulturze i edukacji nie tylko instytucją nieodzowną, ale także atrakcyjną.
Bardzo dziękujemy wszystkim i mamy nadzieje, że jeszcze nie raz czytelnikom dostarczymy wielu wrażeń potwierdzając jednocześnie, że w bibliotece można rozwijać swoje pasje, kreatywność, a także dobrze się bawić oraz odkrywać świat.

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

ksiazki111 

LOGOSOWAu

476px-POL_Luzino_COA.svg

dkk

logo pl skrocony changedDofinansowano ze środków Programu
Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata
2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego
„Niepodległa”

 

PARTNERZY

biblioteka

ministerstwo

 

98893

kraszewski.logo0

orange-logo

prb_logo

 

logokarta

009

kio

bok1_1

jawinternecie

infrastruktura bibliotek strona www

IK logo 2017

Zaprzyjaźnione instytucje