Narodowe Czytanie 2017 - relacja

21330916 265322950645756 87483192 o2 września 2017 roku w nowym centrum Luzina przed pomnikiem Prof. Gerarda Labudy miała miejsce szczególna uroczystość – społeczność Luzina po raz pierwszy wzięła udział w Narodowym Czytaniu pod patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku czytaliśmy „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Reżyserem akcji czytania była dyrektor luzińskiej biblioteki Maria Krośnicka. List od Prezydenta RP odczytał wójt Gminy Jarosław Wejer, natomiast tekst dramatu odczytali księża, radni, dyrektorzy szkół, nauczyciele, biznesmeni, pracownicy Nadleśnictwa, przedstawiciele Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, pracownicy biblioteki oraz aktorzy Teatru Dramatycznego z Luzina. Nagłośnienie przygotowała firma Rafała Czecha, scenografię wykonał Ryszard Wasilewski, dokumentacją fotograficzną zajęła się Justyna Schimmelpfennig właścicielka firmy fotograficznej Small Size Photography, o namioty i ławki zadbała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Krystyna Potrykus, luzińska straż pożarna oraz Janusz Hennig. Pamiątkowe kartki z okolicznościowymi pieczęciami rozdawały prezes Stowarzyszenia Pro Bono Zofia Botulińska i dyrektor GOKu Krystyna Potrykus. Wszystkim zaangażowanym w przeprowadzenie Narodowego Czytania młodopolskiego dramatu składamy serdeczne podziękowania, a mieszkańców zapraszamy do kolejnych tego typu inicjatyw.

Narodowe Czytanie „Wesela” jest częścią projektu „zaCZYTAni- czyli rodzinne czytanie po godzinach”, realizowanego w ramach ogólnopolskiego programu „Partnerstwo dla książki” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

M. B.

Lista osób biorących udział w czytaniu: ks. prałat Henryk Szydłowski, ks. proboszcz Waldemar Waluk, radni - Dorota Labudda, Kaziemierz Bistroń, Krzysztof Bober, dyrektor szkoły - Dariusz Rompca, pracownik nadleśnictwa - Liliana Koszutowska, członek Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego - Roman Klinkosz, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej - Alicja Hinz, Radio Kaszebe - Adam Hebel, pracownicy biblioteki - Krystyna Kotłowska, Maja Krośnicka, aktorzy Regionalnego Teatru Dramatycznego z Luzina - Mieczysław Bistroń, Łucja Danilczyk, Leszek Hewelt, Sławomir Jankowski, Beata Kandzorra, Oliwia Kandzorra, Dawid Kołacz, Dorota Kołacz, Mateusz Kołacz, Iwona Krefta, Teofil Sirocki, Gizela Stenka, Maria Wittstock, Marek Zalewski.

Zdjęcia można obejrzeć w naszej galerii.