Wakacje w bibliotece 16-26 lipca

Fotoram.io

Wakacje w bibliotece zaczęliśmy od zabawy z programowaniem. 4 zespoły stworzyły kosmiczne bajki z robotami Photon i Lego w roli głównej. Bohaterskie roboty, po otrzymaniu imion i super trwałych skafandrów wyruszyły w pełen niebezpieczeństw i przygód rejs po obcych galaktykach, gdzie m.in. odkryły nowe planety, uczyły się tańca od kosmitów, a nawet walczyły o przetrwanie z cyberstworami.

Kolejnego dnia zaopatrzeni w aparaty fotograficzne i tablety udaliśmy się na wycieczkę po Luzinie. W efekcie naszej wędrówki powstała niemała galeria zdjęć, wykonanych samodzielnie przez uczestników. Młodzi ludzie dowiedzieli się m.in. co to jest kadr, jak najlepiej wykonywać zdjęcia w ruchu, w jaki sposób uchwycić szczegóły. Po powrocie do biblioteki wybrane zdjęcia mogliśmy edytować w programach do obróbki zdjęć.

Piątek przepełniony był magią. Adepci czarodziejstwa ratowali kolejny raz świat przed Voldemortem. Walcząc z czasem rozwiązywaliśmy różnorodne zadania, graliśmy w quidittcha, odszyfrowywaliśmy zakodowany przepis na zielone gluty trolla górskiego- podobno pomagają w infekcjach-, oraz co najważniejsze odnaleźliśmy zaginioną różdżkę Harrego Pottera, dzięki której uratowaliśmy samego czarodzieja z rąk Smiecioźerców. W ramach wdzięczności Harry podarował każdemu uczestnikowi magiczną różdżkę oraz podręcznik do nauki najbardziej przydatnych zaklęć.

Kolejny tydzień zaczęliśmy od tradycyjnej zabawy w podchody. Grupa Indian miała za zadanie ukryć się przed kowbojami, zostawiając jednocześnie kowbojom, co jakiś czas zadania i strzałki nakierowujące na swój trop. Zespoły współpracowały na 6! Zadania były ciekawe, tropy zmyślnie plątały drogę poszukującym. Ostatecznie kowbojom udało się odszukać przyczajonych Indian. Wracając do biblioteki każdy wybrał dla siebie kij, który następnie wykorzystał do prac manualnych. Z leśnych skarbów powstały kije szamańskie, tomahawki, można było także zrobić kolorowe bransoletki.

Podczas drugiego tygodnia gościliśmy w bibliotece panią Katarzynę Wyskocką, która pokazała nam na czym polega japońska sztuka Kamishibai, czyli połączenie pięknie ilustrowanych, mądrych opowieści i teatru. Uczestnicy warsztatów posłuchali bajki Thierrego Lenain „Trzeba będzie…”, która porusza najważniejsze problemy współczesnego świata- m.in. głód, wojna, zanieczyszczenie środowiska, samotność- widziane oczami dziecka. Opowieść stała się wspaniałym punktem wyjścia do rozmowy o współczesnym świecie. W drugiej części spotkania uczestnicy sami stali się twórcami i wykonali autorskie ilustracje do bajki „Ogród Pięknych Słów”.

Cykl spotkań wakacyjnych zakończyły warsztaty kaligrafii. Podczas kilku piątkowych godzin uczestnicy trenowali „umiejętności pięknego, poprawnego i starannego pisania”. Ćwiczyli rękę pisząc patykiem i piórem, początkowo były to różne wzory szlaczki, linie, następnie alfabet. Na zakończenie każdy napisał swoje inicjały w ozdobnym stylu. Uczestnicy otrzymali materiały i zadania do dalszej pracy w domu.

Bardzo serdecznie dziękujemy pani Katarzynie Wyskockiej za pokazanie nam magii teatru Kamishibai oraz wspaniałym wolontariuszom- Maksymilianowi, Mateuszowi, Natalii i Patrycji.