KOMUNIKAT Rady Artystycznej XXXVI Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej

Rady Artystycznej XXXVI Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej

Tarnogród, 25-27 października 2019

RADA ARTYSTYCZNA w składzie:

Katarzyna Smyk

Bożena Suchocka

Tomasz Rokosz

Lech Śliwonik - przewodniczący

Edward Wojtaszek

oraz Renata Ćwik - sekretarz

obejrzała 11 widowisk wytypowanych z 5 sejmików międzywojewódzkich. Z zespołami przeprowadzono spotkania, które były I częścią warsztatu „Dla przyszłości, czyli kadra dla teatru wiejskiego”. Członkowie Rady przekazali syntetyczne spojrzenie na najważniejsze problemy dwóch typów widowisk dominujących w repertuarze sejmików: obrzędowych i dramatycznych. Rozmawiano o zaletach i błędach pokazanych widowisk. Dużo uwagi poświęcono wykorzystaniu kultury ludowej w pracy teatralnej.

Dzięki patronom i sponsorom Rada Artystyczna mogła przyznać nagrody za szczególne walory spektakli.

Nagrody otrzymują:

Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

-Zespół GÓRALSKO BRAĆ z Łopusznej za wyobraźnię teatralną w tworzeniu scenariusza przedstawienia „Syćko się wraco” i za żywiołowe, zespołowe jego wykonanie.

-Zespół RUMENOK z Hołowna za ciekawy, wielowątkowy scenariusz i umiejętności aktorskie pokazane w spektaklu „Przyjmowanie księdza po kolędzie”.

-Zespół ŚWIĘTOKRZYSKIE JODŁY ze Śniadki Drugiej za widowiskowość przedstawienia obrzędu weselnego, urodę obrazu scenicznego oraz muzyczność spektaklu „Ocepiny”.

-Zespół Regionalny im. Anny Markiewicz z Bukówca Górnego za przedstawienie pieczołowicie rekonstruujące tradycje weselne, zwłaszcza za oprawę instrumentalną i bogactwo tańców w widowisku „Wesele bukówieckie”.

-Teatr Ludowy TRADYCJA z Okleśnej za bardzo udaną adaptację tekstu epickiego oraz mądre i czyste wykorzystanie środków teatralnych przez wielopokoleniowy zespół w spektaklu „Historia żółtej ciżemki”.

Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

-Teatr sPokoLeń z Dobronia za dynamikę działania i wykorzystanie przestrzeni w mierzeniu się z trudnym gatunkiem farsy „Nie wszyscy złodzieje przychodzą kraść” Dario Fo.

Nagrody Marszałka Województwa Lubelskiego

-Zespół Obrzędowy ZAWSZE RAZEM z Woli Gułowskiej za umiejętne komponowanie przestrzeni scenicznej oraz płynne i wiarygodne prowadzenie dialogu w widowisku „Okrężne u sołtysa”.

-Regionalny Teatr Dramatyczny z Luzina za teatralne obrazowanie zbiorowej pamięci – odnalezienie dawnego święta Kaszubów i piękne tańce w widowisku „Jak Kaszubi święto Marcina zapamiętali”.

-Zespół Regionalny GORCE z Kamienicy za próbę odtworzenia obrazu tradycyjnej pracy oraz wartości muzyczne i taneczne przedstawienia „Tarcie lnu”.

Nagroda Starosty Powiatu Biłgorajskiego

-Zespół CZEREMCHA z Gromady za dramaturgiczną konstrukcję scenariusza oraz trafne budowanie i wprowadzanie do akcji postaci scenicznych w widowisku „Darcie pierza pannie młodej na wiano”.

Nagroda Burmistrza Tarnogrodu

-Grupa Obrzędowa ROCHY z Sędziszowa Małopolskiego za bogatą inscenizację, humor, barwne postaci oraz wieloplanowość widowiska „Zagorzycka kolęda z Herodem”.

*

Nietypowo zaczynamy drugą część komunikatu, ale też nietypowa jest sytuacja tegorocznego Sejmiku – modernizacja ośrodka kultury, szukanie nowego miejsca.

Rada Artystyczna serdecznie dziękuje Władzom Tarnogrodu, Dyrekcji i Załodze Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury oraz Dyrekcji Szkoły Podstawowej za perfekcyjne działanie w tworzeniu zastępczej przestrzeni Sejmiku – wynik jest imponujący: wielkim nakładem pracy zapewniono zespołom iście komfortowe warunki występu.

Poziom Sejmiku oceniamy jako wysoki i wyrównany, co świadczy o wielkiej systematycznej pracy, za którą szczerze dziękujemy kierownikom zespołów, reżyserom, wszystkim wykonawcom. Raduje nas pojawienie się nowych, autorskich form wypowiedzi scenicznej. Zwróciliśmy uwagę zwłaszcza na bogactwo rozwiązań

choreograficznych. Widzimy w tym zapowiedź szukania nowych myśli o teatrze, a nawet sygnał narodzin nowego pokolenia twórców.

W trosce o przyszłość sejmikowego ruchu teatralnego jego organizatorzy zaproponowali Warsztat – konkretnie jego I część – „Kadra dla teatru wiejskiego”. Cieszy nas odzew w postaci licznego udziału w zajęciach warsztatowych, przekazywane opinie i dowody poważnego traktowania wspólnej sprawy.

Tradycyjnie składamy podziękowanie patronom i sponsorom za życzliwą opiekę, za wspieranie sejmików. Ujęło nas niekłamane zainteresowanie Sejmikiem nowych władz Tarnogrodu – ich udział w przedstawieniach, towarzyszenie sejmikowym zdarzeniom, ich myślenie o przyszłości sejmików. Brakuje nam słów na oddanie wdzięczności Renacie Ćwik za jej trud włożony w spełnienie roli dobrego gospodarza Sejmiku.

Tarnogród, 27 października 2019r. Rada Artystyczna