MÉSTER BËLNÉGÒ CZËTANIÔ

Gminne czytanie w języku kaszubskim

IMG 832114 listopada 2019 r.  w  Bibliotece Gminnej im. Leona Roppla odbył się etap gminny konkursu czytelniczego w języku kaszubskimMéster Bëlnégò Czëtaniô. Konkurs przeprowadzono w czterech kategoriach wiekowych.

W grupie najmłodszej najlepiej spisała się Oliwia Richert uczennica III klasy Szkoły Podstawowej nr 2 im. Lecha Bądkowskiego w Luzinie; w kategorii IV-VI pierwsze miejsce przypadło Martynie Małaszyckiej ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kębłowie; miejsce drugie otrzymała Antonina Hirsz  z SP nr 1 w Luzinie;  natomiast trzecią lokatę zajęła Anna Stenka uczennica Szkoły Podstawowej im ks. Jana Twardowskiego w Barłominie; w grupie wiekowej klas VII-VIII pierwsze miejsce wyczytał Michał Hinz, drugie Kinga Baruch, zaś trzecia miejsce powędrowało do Natalii Sikory – wszyscy uczniowie w tej kategorii reprezentowali Szkołę Podstawową nr 2 im. prof. Gerarda Labudy w Luzinie; ostatnia kategorię stanowiły osoby dorosłe i tutaj bezkonkurencyjna okazała się Maria Wittstock, która zajęła pierwsze miejsce. Przyznano również wyróżnienia następującym uczestnikom:  Pawłowi Bystramowi ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Wyszecinie, Małgorzacie Dampz, Zuzannie Kowalskiej oraz Michalinie Dąbkowskiej ze SP nr 1 w Luzinie, Bartoszowi Reszke z SP nr 2 w Luzinie. Komisja konkursowa pracowała w składzie: Marek Zelewski jako przewodniczący oraz Maria Krośnicka jako członek, sam konkurs prowadził Mieczysław Bistroń. Tegoroczne czytanie było już szóstą edycją konkursu. W tym roku czytano Alojzego Nagla „Bôjczi i bôjeczczi”, Aleksandra Majkowskiego „Żëcé i przigòdë Remùsa”, Bolesława Borka „Lesôcczé pòwiòstczi ë jiné dokôzë oraz Jana Zbrzycy „Akwarele”.      Etap powiatowy konkursu odbędzie się 26 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Luzinie, wezmą w nim udział osoby, które zajęły miejsca od I do III w każdej kategorii wiekowej. Organizatorem konkursu było Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Luzinie oraz Biblioteka Gminna im. Leona Roppla w Luzinie. Wszystkim uczestnikom czytelniczych zmagań w języku kaszubskim gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

M.Bistroń