Warsztaty literackie z Małgorzatą Wardą

IMG 8397
10 grudnia 2019 roku w czytelni Gminnej Biblioteki Publicznej  im. Leona Roppla odbyło się spotkanie z pisarką, malarką i rzeźbiarką Małgorzatą Wardą. Młodzież z klas ósmych Szkoły Podstawowej nr 2 im prof. Gerarda Labudy wzięła udział w warsztatach literackich.

Tematem zasadniczym twórczego spotkania były sposoby budowania opowiadań wokół kreacji bohatera literackiego. Małgorzata Warda opiera swoje  sposoby kreacji świata fikcji na teorii Jasepha Campella, która zawiera pewne stałe punkty: świat zwyczajny, zew przygody, opór bohatera, mądry starzec (pouczenie), nowy świat, próba – sprzymierzeńcy i wrogowie (pierwszą walkę bohater musi przegrać), jaskinia mroku (moment, gdy bohater przegra), cierpienie, poszukiwanie siły, droga z powrotem, odrodzenie, powrót z nagrodą. Zgromadzona na spotkaniu młodzież intensywnie pracowała. Wykonała mnóstwo redakcyjnych zadań m.in. pisała krótkie historie na zadany temat, układała dialogi bohaterów, odpowiadała (pisemnie) na zadane pytania. Pracowała pod dyktando pisarki, ale mogła wprowadzać własne niepowtarzalne rozwiązania. Bohater tworzony przez młodzież musiał posiadać cechy dające się zdefiniować jako dominujące, hamujące, ukryte i wspierające. Na koniec wszyscy napisali mikroopowiadanie  oscylujące wokół pięciu wyrazów: mróz, kamień, lis, nóż, strach. Każdy z uczestników warsztatów napisał własny niepowtarzalny tekst, który oceniła autorka powieści „5 sekund do Io”. Młodzież wraz z opiekunem grupy – polonistą  Mieczysławem Bistroniem podziękowała Małgorzacie Wardzie książką z dedykacją, natomiast pisarka zachęcała wszystkich do poważnego sięgania po pióro i tworzenia własnego świata fikcji literackiej.

M.B.