„Z książką na walizkach”

IV Pomorskie spotkania pisarzy z młodymi czytelnikami

W tym roku, już po raz czwarty ekipa najpopularniejszych polskich autorów książek dla dzieci i młodzieży wyruszy w trasę po bibliotekach województwa pomorskiego.

Harmonogram spotkań w Gminnej Bibliotece Publicznej w Luzinie:

Dnia 15 września(czwartek) godzina 11.30

Marianna Jagoda-Mioduszewska (ilustratorka) Skończyła Wydział Malarstwa i Grafiki na Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Brała udział w wielu wystawach i konkursach Sztuki Książki w kraju i za granicą. Zajmuje się ilustracją książkową  i projektowaniem graficznym. Największą przyjemność sprawia jej ilustrowanie  książek dla dzieci. Chce, żeby jej ilustracje były pogodne, emanowały dobrą energią i rozwijały wyobraźnię u dzieci. Dlatego lubi bawić się barwami, a inspiracji szuka w krajach przepełnionych kolorem i słońcem.

Dnia 16 września(piątek) godzina 11.30

Kalina Jerzykowska-Delong - absolwentka polonistyki Uniwersytetu Łódzkiego. Dziennikarka Radia Łódź i „Gazety Wyborczej”. Zwolniona w stanie wojen nym z Radia, po kilku latach bezrobocia była kolejno kierownikiem literackim i dyrektorem artystycznym Estrady Łódzkiej. W r. 1990 wróciła do Radia Łódź, a rok później podjęła pracę w łódzkim dodatku „Gazety Wyborczej”, gdzie przez 10 lat była sekretarzem redakcji. Przed stanem wojennym kierowała w Radiu Łódź Redakcją Rozrywki, współtworząc ogólnopolskie cykliczne audycje Program z dywanikiem i Trzecia strona meda lu. Współpracowała również z Redakcją Rozrywki III pr. Po powrocie w 1990 r. pracowała głównie dla anteny lokalnej. W „Gazecie Łódzkiej” przez kilka lat redagowała „Tygodnik Kulturalny Verte”. Jest autorką felietonów publikowanych w radiu i gazecie, recenzji, scenariuszy i pojedynczych utworów – piosenek, skeczy, monologów - pisanych dla estrady i teatru: min. przedstawienia lalkowego dla dorosłych pt. Myślęta (wspólnie z Zbigniewem Wojciechowskim, muz. Małgorzata Kamińska), rewii iluzjonistycznej Arsene Lupin, musicalu Flakonik Apolonii z muz.J. Delonga) oraz rewii Podwórko Europa – dwa ostatnie wykonywał popularny zespół dziecięcy „Pędziwiatry”. Od kilku lat pisze książki dla dzieci (np. Kantor wymiany liter, W moim ogrodzie mieszka czarodziej, 13. skrytka, Mucha pod Grunwaldem) oraz scenariusze dla teatrów dziecięcych (Teatrałki, Skarb fabrykanta).

17 września wszystkich fanów literatury dla dzieci i młodzieży zapraszamy na Piknik Czytelniczy „Z książką na walizkach”, który odbędzie się w Gdań sku na Długim Targu przy Zielonej Bramie. Podczas finałowej imprezy „walizkowej akcji” na scenie zaprezentują się uczestnicy spotkań z pisarzami i ilustratorami z wielu pomorskich bibliotek. W namiocie autorskim na miłośników dobrej książki czekać będą „walizkowi” autorzy, których książki będzie można kupić w promocyjnej cenie i zdobyć unikalną pamiątkę z autografem prawdziwego twórcy. Odbędą się również warsztaty plastyczne oraz wiele innych atrakcji dla małych i tych trochę większych.