Agnieszka Tyszka - spotkanie DKK

112Tak, jak zapowiadałyśmy w luzińskich szkołach dzisiaj (13.10.2020) odbyły się wyjątkowe spotkania - warsztaty literackie z Agnieszką Tyszką w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.

Spotkania rozpoczęły się od nietypowego sprawdzenia listy obecności. Każdy z uczniów miał za zadanie podać tytuł i autora swojej ulubionej książki, zaznaczając w ten sposób, że jest prawdziwym czytelnikiem. Pisarka opowiadała skąd czerpie pomysły do swoich utworów, zdradzając, że książka „Róże w garażu” zainspirowana była przygodami jej dzieci.

Następnie nasz gość poddał uczniów kolejnym zadaniom, które polegały na rozszyfrowaniu dziecięcego języka Lolo, jednego z bohaterów „Róż w garażu” oraz odpowiedzi na pytanie gdzie mieszka wyobraźnia. Uczniowie mieli także okazję wypróbować swoją fantazję, takie zadanie pozwoliło na pobudzenie kreatywności i potwierdziło, że warto używać i ćwiczyć swoją wyobraźnię. Największy entuzjazm wzbudziła oczywiście dyskusja o serii książek „Zosia z ulicy Kociej”, która została przetłumaczona na język litewski. Dzieci zadawały pytania autorce, dotyczące warsztatu pisarza, ulubionych lektur, szukania pomysłów do nowych książek oraz doboru ilustracji. Co nam dają książki? Bawią, śmieszą, edukują, rozbudzają wyobraźnię, leczą, straszą, przenoszą w miejscu i czasie. Kiedyś - jedyne okno na świat, źródło wielkich inspiracji, marzeń, oderwania się od rzeczywistości. Tworzą w naszych umysłach nasze własne światy, przeżycia i myśli których autorami jesteśmy my sami. Autor książki przelewa na kartkę papieru myśli i słowa - ale to my sprawiamy, że z tych słów powstają w naszej wyobraźni piękne krainy marzeń. Bardzo rzadko we współczesnym świecie, w okresie pandemii mamy możliwość spotkać się z autorami książek, ale dzięki przychylności biblioteki w Gdańsku mogliśmy zorganizować takowe warsztaty literackie.

Na zakończenie warsztatów uczniowie mogli uzyskać autografy w nowo zakupionej książce oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z autorką.3mmm 1 3mmm 25mmm 1  5mmm 28mmm 2 8mmm 1 9mmm112